* קורסי העשרה למטפלים מקצועיים בתחום * מגוון קורסים וסדנאות לקהל הרחב * התמחות קוסמטיקאיות בתחום הקוסמטיקה הטבעית * חומרי גלם לקוסמטיקה טבעית * מוצרים טיפוליים טבעיים * מוצרי טיפוח וקוסמטיקה טבעיים-אורגניים * קליניקת טיפולים * הגיעו חומרי גלם חדשים: שמן צ'יאה * שמן אורז-סובין * * שמן דמדומניות שחורות * כדורי ויטמינים צבעוניים * הרבל בגס צבעוניים במילויי צמחים שונים.


קורס קלפי קס"מ (קלפי סיפור מאויירים)

קס"מ מהו

קס"מ הוא שם כולל לעשר ערכות קלפים שונות (הו! פרסונה, סגה, אקו, מורנה, הביטאט, חי-בר, מיתוס ועוד) המהוות כלי טיפולי חדשני ויעיל ביותר. אפשר לראות בקלפים אלה הרחבה משמעותית של "ארגז הכלים" בעבודתם של תרפיסטים, מחנכים ומטפלים בשיטות טבעיות.

כל אחת מערכות הקלפים נוצרה תוך שיתוף פעולה בין אמן לפסיכולוג, ונועדה למשחק מונחה עם הפרט, בזוגות ובקבוצות – בכל טווח הגילאים מילדות ועד זקנה. תוך כדי משחק מעלים המשתתפים דימויים ומטפורות, המרחיבים את גבולות התודעה ופותחים דרכים חדשות לשיפור הבריאות ואיכות החיים.

הצירוף קס"מ נולד מראש תיבות של המילים "קלפי סיפור מאויירים" וכמו בובת בבושקה הטומנת בקרבה בובה נוספת נפתח סו"ד ומגלה את טיבו והריהו "סיפור ודמיון" נוסחה קצרה זו מתארת תובנה חדשה המצויה בין משחק אינסופי לסיפור הנרקם מעצמו עם כל גילוי של קלף.

הקלפים אינם "מעשה קסמים" ואין הם מחוללים ניסים ונפלאות. ניתן לראות בהם הרחבה של "ארגז הכלים" בעבודתם של מטפלים, מחנכים, יועצים ארגוניים, מנהלים במגזר הציבורי והעסקי ומפעלים עתירי ידע.

תפיסתנו את הקלף היא היחידה המעניקה לו את משמעותו, ומשמעות זו, אותה קבענו בעצמנו, חוזרת לאחר מכן ומשפיעה עלינו. במהלך המשחק אנו עשויים לגלות היבט חדש בקלף, שיעורר משמעות חדשה, וכך תימשך השרשרת. התהליך המתרחש ביני לבין הקלפים אינו מסתיים לעולם.

האסוציאציות של כל אחד ואחד מבין המשתתפים הן הקובעות כיצד יתקיים מהחשק. משתתפי המשחק משתפים זה את זה במחשבותיהם וכך מתרחשת תקשורת, שניתנת להבעה בדרכים שונות. תפקידם של קלים אלו הוא לפעול כקרש קפיצה אל הדמיון ובדומה לחלומות, לשקף את הנפש.

הקלפים נטולי פרשנויות רשמיות, ואין להם כל משמעות מחוץ להקשר בתוך המשחק. עובדה זו מהווה אתגר למשתתפים המתבקשים לפרש את הקלפים בעצמם ולהעניק להם משמעות ייחודית, הנובעת מתוך הרגע המסוים ומתוך המצבים השונים בהם הם נמצאים. למחרת, הכל יכול להיראות אחרת.

כדי להפיק תועלת מרבית מעבודה עם הקלפים כדאי לגשת אליהם בגישה של פתיחות וקבלה. כילד הרואה דבר מה לראשונה – מתפעל, קולט ומפעיל. גם אם אתם ניגשים אל הקלפים בפעם האלף – זו תמיד פעם הראשונה. ללא ציפיות, ללא הגדרות, ללא ביקורת, עם אמונה בקסם.

בעבודה עם הקלפים קיים עיקרון אחד בלבד, כל מה שמשתתפים רואים בקלפיהם הוא תקף ואין יתר המשתתפים רשאים לסתור את הפרוש הנתון.

ערכות קס"מ – כלי רב תחומי חדרו לתחומים רבים ושונים כגון: פיתוח יצירתיות בילדים ומבוגרים,  יעוץ והכוונה, פתרון קונפליקטים והתמודדות עם משברים ומצבי לחץ. ילדים ובני נוער עם לקות למידה, בעיות התנהגות, בייעוץ זוגי ומשפחתי,

בלשכות הרווחה ובקהילות שיקומיות לגמילה מסמים ואלכוהול.

לאחרונה חדר המשחק בקלפים גם לתחומי מלחמה ושלום. כוחם של הקלפים להעלות על פי השטח קונפליקטים מוסתרים באמצעות מטפורות להפחית איום ולזרז יצירת תקשורת בונה בין יריבים. פעילויות קס"מ נעשו כלי יעיל לתוכניות גישור והשכנת שלום במשברים חברתיים.

קלפי סו"ד מציגים את עצמם:

הו! סגה, הביטאט, פרסונה, אקו, מורנה ואחרים אינם משחקים תחרותיים.

הם מהווים קרש קפיצה לממלכת הדמיון והיצירתיות, אמצעי למידה וגורם מאיץ, המגרים את המשתתפים לקיים תקשורת עירנית על עצמם.

אלו הם קלפים נטולי פרשניות רשמיות, ואין להם כל משמעות מחוץ להקשר בתוך המשחק. עובדה זו מהווה אתגר למשתתפים המתבקשים לפרש את הקלפים בעצמם ולהעניק להם משמעות ייחודית, הנובעת מתך הרגע המסויים ומתוך המצבים השונים בהם הם נמצאים. למחרת, הכל יכול להיראות אחרת.

מאפיין זה של הקלפים מכונה "אינטראקטייבי". תפיסתנו את הקלף היא היחידה המעניקה לו את משמעותו, ומשמעות זו, אותה קבענו בעצמנו, חוזרת לאחר מכן ומשפיעה עלינו. במהלך המשחק אנו עשויים לגלות היבט נוסף בקלף, שיעורר משמעות חדשה, וכך תימשך השרשרת. התהליך המתרחש ביני לבין הקלפים אינו מסתיים לעולם. האסוציאציות של כל אחד ואחד מבין המשתתפים הן הקובעות כיצד יתקיים המשחק. משתפי המשחק משתפים זה את זה במחשבותיהם וכך מתרחשת תקשורת, שניתנת להבעה בדרכים שונות. תפקידם של קלפים אלו הוא לפעול כקרש קפיצה אל הדמיון, ובדומה לחלומות, לשקף את הנפש. קיים עיקרון אחד בלבד: כל מה שהמשתתפים רואים בקלפיהם הוא תקף ואין יתר המשתפים רשאים לסתור את הפרוש הנתון.

כדי להפיק תועלת מירבית מעבודה עם הקלפים, כדאי לגשת אליהם בגישה של פתיחות וקבלה. כילד הרואה דבר מה לראושנ – מתפעל, קולט ומפעיל. הילד הוא תמיד

AN EARLY LEARNER – לומד מתחיל. גם אם אתם ניגשים את הגלפים בפעם האלף – זו תמיד פעם ראשונה. ללא ציפיות, ללא הגדרות, ללא ביקורת, עם אמונה בקסם

(פיטר פן: "מי שמאמין בפיות – יציל את טינקר בל").

אפשר להשתמש בהם לבחינה של אירועים בחיים, מערכות יחסים, שחרור המאגר הפנימי של דימויים ומטאפורות, יצירה ויצירתיות. אפשר להתחבר עם מסרים פנימיים בעזרת הקלפים: לבחור זוג קלפים (מלה ותמונה), שיהווה את המסר היומי.

הניחו לקלף לשאת את המשמעות העמוקה והמפורטת של הנושא הפנימי שלכם. מתוך הרפייה וריכוז תעלה ותצוף השאלה שאתם רוצים להפנות לקלפים, או לפתור באמצעות הקלפים. התרכזו במה שחשוב לכם, ברגע זה, מה נחוץ לכם ללמוד, להבין, להכיר... תפקיד הקלפים מעניקים מידע נוסף שאותו אתם משלבים בידע הקיים שלכם לפני שאתם עושים החלטה או בחירה.

מבצע החודש